X
تبلیغات
رایتل
فقط و فقط 164 هزار تومان

برترین مطالب دنیای امروز

    » ماشین جالب و عجیب فرهاد مجیدی و محمدرضا گلزار! + تصویر
    » بازیگر زن سریال کلاه پهلوی + عکس های برهنه در فضای مجازی
    » حتما خانمهای ساپورت پوش بخوانند!!
    » لو رفتن فیلم خصوصی ماه عسل جنیفر لوپز با عکس های برهنه!!
    » عکس لو رفته از جنیفر لوپز بدون آرایش
    » سنگ قبر محمود احمدی نژاد + تصویر واقعی
    » لخت مادرزاد در ساحـل دریا در حال برنزه کردن!! + عکس
    » گلشیفته فراهانی در حادثه تیراندازی کشته شد
    » جهاد جنسی و همبستری زنان با مردان سوری + تصاویر
    » حجاب این دو تا جیگر منو کشته!! + عکس
    » ای واااای آلتـــم کنده شــــد!! +18
    » این هانیه توسلیه در لباس حمامه؟؟!! + عکس
    » وقتی حس شیطنت مریلا زاررعی با رضا عطاران گل میکنه + عکس
    » اگه طاقت دیدن عکس ناجور نداری کلیک نکن

آیا توپ بسکتبال در هر اندازه ای خواهد چرخید؟


یکی از دشوارترینمعماهای ریاضی که برای 80 سال ذهن ریاضیدانان را درگیر کرده بود این است: آیا توپ بسکتبالی را که روی یک انگشت می‌چرخانید، در ابعاد نامتناهی نیز به همین نحو رفتار خواهد کرد؟ احتمالا پاسخ این سوال مثبت است.


آیا توپ بسکتبالی را که روی یک انگشت می‌چرخانید، در ابعاد نامتناهی نیز به همین نحو رفتار خواهد کرد؟ این معمایی بود که برای مدت 80 سال ریاضی‌دانان از حلش عاجز بودند، اما اکنون به نظر می‌رسد که جواب این پرسش مثبت است؛ یافته‌ای که می‌تواند برای نظریه کوانتوم معانی و کاربردهای زیادی داشته باشد.


مساله زیرفضای ثابت (Invariant Subspace) برای نخستین بار در دهه 1930 / 1310 توسط جان فون‌نیومن مورد مطالعه قرار گرفت؛ یکی از پیشروهای نظریه عملگرها که ریاضیات پشت مکانیک کوانتوم را تشکیل می‌دهد. سوالی که این مساله مطرح می‌سازد این است که آیا انجام تغییرات خاص، یا همان اعمال عملگرها، همیشه عنصر اصلی یک جسم را بدون تغییر یا به عبارت دیگر ثابت باقی می‌گذارد یا خیر. در مورد توپ بسکتبال، این عملگر «چرخش» است. در فضای سه‌بعدی محور چرخشی کره بی‌تغییر باقی می‌ماند، اما در ابعاد نامتناهی تضمینی برای حفظ این حالت وجود ندارد.


هفته گذشته و طی یکی از جلسات انجمن سلطنتی ریاضیدانان اسپانیا، راه‌حلی برای این مساله ارائه شد. ایوا گالاردو از دانشگاه کامپلیوتنس مادرید، و کارل کوون از دانشگاه پوردو ایندیانا ادعا کردند که اثباتی یافته‌اند که نشان می‌دهد آن عنصر اصلی جسم همواره بدون تغییر باقی می‌ماند.
به گفته میگوئل لاکروز از دانشگاه سویل اسپانیا، اگرچه این اثبات به تنهایی ارزش زیادی ندارد اما اگر صحیح باشد، روش حل امکان ارائه نوآوری‌هایی در زمینه نظریه عملگرها را فراهم خواهد ساخت. وی می‌افزاید: «نظریه عملگرها زبان مکانیک کوانتوم است.»0 دیدگاه