X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی
فقط و فقط 164 هزار تومان

برترین مطالب دنیای امروز

    » ماشین جالب و عجیب فرهاد مجیدی و محمدرضا گلزار! + تصویر
    » بازیگر زن سریال کلاه پهلوی + عکس های برهنه در فضای مجازی
    » حتما خانمهای ساپورت پوش بخوانند!!
    » لو رفتن فیلم خصوصی ماه عسل جنیفر لوپز با عکس های برهنه!!
    » عکس لو رفته از جنیفر لوپز بدون آرایش
    » سنگ قبر محمود احمدی نژاد + تصویر واقعی
    » لخت مادرزاد در ساحـل دریا در حال برنزه کردن!! + عکس
    » گلشیفته فراهانی در حادثه تیراندازی کشته شد
    » جهاد جنسی و همبستری زنان با مردان سوری + تصاویر
    » حجاب این دو تا جیگر منو کشته!! + عکس
    » ای واااای آلتـــم کنده شــــد!! +18
    » این هانیه توسلیه در لباس حمامه؟؟!! + عکس
    » وقتی حس شیطنت مریلا زاررعی با رضا عطاران گل میکنه + عکس
    » اگه طاقت دیدن عکس ناجور نداری کلیک نکن

آب ارس به دریاچه ارومیه میریزد

اجرای طرح انتقال آب ارس به شمال شرق دریاچه ارومیه عصر دیروز با حضور رحیمی معاون اول رییس جمهوری در شهر مرزی جلفا آغاز شد.  

این طرح نیاز آشامیدنی و صنعتی سه و نیم میلیون نفر از جمعیت استان آذربایجان شرقی شامل ۲۲ شهر و ۲۸۶ روستای محدوده طرح را تامین می کند.
مدیر عامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی گفت:هزینه های سرمایه گذاری اولیه طرح براساس برآورد امسال بیش از ۱۲هزار میلیارد ریال است که این هزینه ها با احتساب دوره پنج ساله ساخت و بازپرداخت اصل و سود فاینانس ، در حدود ۳۵ هزار میلیارد ریال است و از طریق فاینانس خارجی تامین می شود.
آقای هاشمی جبران کسری سفره های آب زیر زمینی ، تعادل بخشی تر از دریاچه ارومیه و بهبود اراضی کشاورزی موجود در محدوده طرح به روش آبیاری مدرن را از اهداف اصلی این طرح بیان کرد.
وی افزود: اجرای این طرح ، علاوه برآذربایجان شرقی دربخش صنعت و آشامیدنی، با پیشگیری از بروز بحران آبی در افق ۱۴۲۵ و اشتغال زایی غیرمستقیم بیش از سه هزار نفر موجب کاهش تنش های اجتماعی ناشی از کم آبی در منطقه می شود.
مدیر عامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی گفت: این طرح همچنین با تعادل بخشی افت تراز دریاچه ارومیه موجب ممانعت از پیشروی شوره زارهای ساحلی و طوفان نمک و همچنین حفظ کیفیت مراتع و اراضی کشاورزی از نظر زیست محیطی خواهد شد.
وزیر نیرو هم مدت زمان پیش‌بینی شده برای اجرای این طرح را ۳ تا ۵ سال و مدت بازپرداخت سرمایه‌گذاری را نیز ۵ سال اعلام کرد و افزود: کاهش از مهاجرت‌های بی‌رویه از شهرها و روستاها به خاطر کم‌آبی و بی‌آبی از جمله اثرات این پروژه خواهد بود.
نامجو افزود: با توجه به ظرفیت‌ سازی استان آذربایجان شرقی در امور زیربنایی، استفاده بخش صنعت این استان از منافع خط انتقال آب ارس می‌تواند تضمین مناسبی برای سرمایه‌گذاران باشد و بخش صنعت در این منطقه می‌تواند به خوبی رشد کند.
وی با بیان این که بیش از ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب در قالب این پروژه انتقال خواهد یافت، افزود: با توجه به این که ۷۰ درصد این حجم تبدیل به پساب خواهد شد می‌توانیم برای جبران کمبود آب دریاچه ارومیه از آن استفاده کنیم که اثرات زیست‌ محیطی مثبتی خواهد داشت؛ ضمن این که افق این طرح، سال ۱۴۲۵ تعیین شده که تا آن زمان می‌توان مازاد نیاز شهرها و روستاهای مسیر را به این دریاچه انتقال داد.
مطالعات طرح انتقال آب ارس به شمال شرق دریاچه ارومیه از سال ۱۳۸۵ آغاز و ضمن تایید کلیات آن در سال ۱۳۹۰، جزو مصوبات سفرهای استانی رییس جمهوری و هیات دولت قرار گرفت که ضمن تاکید بر اجرای طرح در سفر چهارم استانی هیات دولت، نسبت به مناقصه طرح و انتخاب سرمایه گذار، پیمانکار و اخذ مجوز قانونی اقدام شد.
قرار است با حضور معاون اول رییس جمهور سه طرح عمرانی دیگر شامل بزرگراه صوفیان- شبستر، بیمارستان ۱۳۴ تختخوابی مرند و ۸ هزار واحد مسکن مهر در آذربایجان شرقی افتتاح شود.برچسب‌ها: رود ارس، خشکی دریاچه ارومیه، خشکی رودها، محیط زیست ایران، ارومیه، منابع طبیعی

0 دیدگاه