فقط و فقط 164 هزار تومان

برترین مطالب دنیای امروز

    » ماشین جالب و عجیب فرهاد مجیدی و محمدرضا گلزار! + تصویر
    » بازیگر زن سریال کلاه پهلوی + عکس های برهنه در فضای مجازی
    » حتما خانمهای ساپورت پوش بخوانند!!
    » لو رفتن فیلم خصوصی ماه عسل جنیفر لوپز با عکس های برهنه!!
    » عکس لو رفته از جنیفر لوپز بدون آرایش
    » سنگ قبر محمود احمدی نژاد + تصویر واقعی
    » لخت مادرزاد در ساحـل دریا در حال برنزه کردن!! + عکس
    » گلشیفته فراهانی در حادثه تیراندازی کشته شد
    » جهاد جنسی و همبستری زنان با مردان سوری + تصاویر
    » حجاب این دو تا جیگر منو کشته!! + عکس
    » ای واااای آلتـــم کنده شــــد!! +18
    » این هانیه توسلیه در لباس حمامه؟؟!! + عکس
    » وقتی حس شیطنت مریلا زاررعی با رضا عطاران گل میکنه + عکس
    » اگه طاقت دیدن عکس ناجور نداری کلیک نکن

تاریک ترین سایه رصدشده جهان

 در این تصویر از تلسکوپ فضایی فروسرخ اسپیتزر، شاهد تاریک‌ترین سحابی مشاهده‌شده تاکنون به قطر ۵۰ سال‌نوری هستید که نه‌تنها نور مرئی، که نور فروسرخ را نیز سد کرده است. 

این سحابی از گاز و غبار که به‌شکل لکه‌ای تاریک در مرکز تصویر خودنمایی می‌کند، قرار است زایشگاه ستارگان جدیدی در مرکز کهکشان راه‌شیری باشد. دانشمندان ناسا با اندازه‌گیری سایه‌های مشاهده‌شده، قطر این سحابی را ۵۰ سال‌نوری و جرم آن‌را ۷۰هزار برابر جرم خورشید برآورد کرده‌اند.

سحابی‌های تاریک معمولا فقط در نور مرئی تیره دیده می‌شوند و می‌توان در نور فروسرخ، ساختار لایه‌های غبار و آن‌چه پشت آنها پنهان شده است را مشاهده کرد، اما این سحابی جدید به‌قدری آغشته از غبارهای میان‌ستاره‌ای است که حتی نور فروسرخ نیز در آن کاملا پراکنده شده و منطقه در نور فروسرخ نیز تیره دیده می‌شود.

دانشمندان پیش‌بینی می‌کنند که این سحابی در آینده نه‌چندان دور میزبان یکی از سنگین‌ترین خوشه‌های جوان ستاره‌ای در کهکشان راه‌شیری خواهد بود. به گفته آنها این ستارگان فوق‌العاده سنگین و از رده طیفی O خواهند بود که دمای سطح آنها به بیش از ۵۰هزار کلوین می‌رسد و تنها چند ده‌هزار سال عمر خواهند کرد. این ستارگان فوق‌سنگین در آخر عمر خود طی انفجارهای ابرنواختری خیره‌کننده‌ای عناصر سنگین را به شکل گرد و غبار در فضا پراکنده کرده و به غنی‌تر شدن مواد سنگین در این منطقه از کهکشان کمک می‌کنند.

در این تصویر رنگ کاذب، رنگ آبی نشان‌دهنده نورهایی با طول‌موج ۳.۶ میکرومتر، رنگ سبز نشان‌دهنده پرتوهای ۸ میکرومتری و رنگ قرمز نشان‌دهنده پرتوهایی با طول‌موج ۲۴ میکرومتر است. نقطه نارنجی-زردرنگ درخشانی نیز که در مرکز تصویر خودنمایی می‌کند مربوط به ستاره جوانی است که حرارتش، پیله غباری اطراف آن‌را روشن کرده است.
برچسب‌ها: سایه، تاریک

1 دیدگاه